PROJEKT TVRZ SVÁROV

ÚVOD 

Tvrz Svárov je projekt výstavby řekněme ... repliky ... klasické venkovské tvrze z přelomu 14. a 15. století. Nejde jen o klasický projekt oživlé historie či experimentální archeologie. Na tvrzi se především chystáme prostě bydlet. Lépe řečeno, pokusíme se spojit zde dvě zdánlivě nespojitelné věci, které máme rádi - řešení moderního bydlení, zabaleného do kabátu historické usedlosti.

UMÍSTĚNÍ

Po téměř půl roce hledání byl vybrán pozemek v Poříčí nad Sázavou.Jedná se o podlouhlou mýtinu mezi lesem a obecní cestou, v chatové osadě Svárov, ca. 2 kilometry od centra Poříčí.

POPIS OBJEKTU

Objekt nereplikuje přesně některou z tvrzí dochovaných nebo archeologicky prozkoumaných, je ale postaven na základě archeologických poznatků o jejich konstrukcích, prostorovém rozložení atd.

Západní stranu tvrze tvoří obytná budova - hlavní část tvrze. Půdorys 6x 10 m. Přízemí je kamenné, patro roubené, valbový krov pokryje štípaný šindel - klasická krytina, hojně používaná ve středověku. V kamenném přízemí se nacházejí historizující prostory - vstup propojený do "hodovní síně" (společenská místnost) a na protější straně "komnata pro hosty". Přízemí je zaklopeno plochým stropem s přiznanými trámy. V roubeném patře je hlavní obytná část - obývák propojený s kuchyní a technická místnost. Prostor je zařízen v souladu s charakterem stavby rustikálně, ale moderně. V podkroví se nachází ložnice, dětský pokoj a koupelna.

Na hlavní budovu navazuje na východní straně opevněné nádvoří o velikosti ca. 10x 10 m, obehnané branou v kamenné zdi (jih), rohovou čtvercovou věží v jihovýchodním rohu (v kamenném přízemí dílna, v roubeném patře pracovna) a hradbou (kamennou či palisádovou) na východě a severu(k lesu). Dům s branou a věží propojuje krytý ochoz ve výši roubeného patra.

HISTORICKÁ TVRZ vs. MODERNÍ BYDLENÍ

Vtělit normální byt do domu konstrukčně vycházejícího ze 600 let starých staveb byl největší oříšek. Při plánování jsme se několikrát dostali do slepé uličky a začínalo se od nuly. Jako největší problém se ukázal tmavý interiér (na tvrzích moc oken nebylo), komplikovaná izolace kamenných stěn (kam narvat izolaci, aby kámen byl vidět), statika (chcete-li mít dvě patra kamenná, musíte mít zeď dole alespoň 70 cm širokou)  a malé rozměry objektu vs. cena vs. vše, co je do domu potřeba narvat. Záhy jsme upustili od celokamenného objektu a nahradili jej od patra nahoru roubenicí, konstrukčně řešenou dle historických podkladů. Roubenice je řešení historicky věrohodné, levné, rychlé, na bydlení příjemné a kromě toho izoluje sama o sobě. Historicky nutný menší rozměr oken se vyrovnává jejich větším počtem. Historické a moderně zařízené interiéry jsou oddělené - v kamenném přízemí středověk, nahoře normální, byť rustikální bydlení.

 PLÁN STAVBY

Kvůli náročnosti a samozřejmě kvůli penězům jsme stavbu rozdělili do dvou fází - první se co nejrychleji, převážně dodávkou jednotlivých děl (a částečně bohužel i svépomocí) postaví co nejrychleji obytné stavení. A teprve až budeme bydlet, v klidu si sami, pomalu doděláme celý dvorec.

Fáze 1 (dům)

05/2010 - 05/2011 - koupě pozemku, administrační a projektová příprava stavby

04-05/2011 - základy, deska

05-08/2011 - kamenné přízemí, hrubá stavba

09-12/2011 - roubenice až po záklop střechy, hrubá stavba

01-03/2012 - pokrytí střechy, paralelně okna, vodoinstalace, topení a elektroinstalace

04-07/2012 - izolace, stropy, podlahy obytné části

08/2012 - dokončovací práce v obytné části, stěhování! :)

09-11/2012 - dokončovací práce v dalších částech domu, kolaudace

 

 

 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode